M Series Connectors
Are lightweight triplestart ratchet coupling type connectors designed for avionics, aerospace, Harsh Environment Connectors, security, motorsport and heavy duty applications.
The B Series EGG Socket Assembly Cable is a push-pull circular connector designed for secure, reliable connections in demanding applications. This robust cable assembly ensures quick mating and unmating, ideal for medical, industrial, and instrumentation use where performance and durability are critical.
The push-pull self-locking system is famous for its simple and fast plug-in. It can effectively resist vibration and impact, and prevent disconnection caused by pulling the cable; It is absolutely safe and reliable to use, which is conducive to plug and unplugging in a very limited space.
| Gender | Female |
|---|---|
| Gender | Female |
| Orientation | |||
|---|---|---|---|
| Termination | |||
| Shell Material | Metal |
||
| Insulator | PEEK |
||
| Shielding Effect | > 80 dB at 1GHz, > 95 dB at 10MHz |
||
| Impact Resistance | 100g 6ms |
||
| Humidity | Up to 95% at 60 ℃ |
||
| Salt Spray Corrosion Test | > 144h |
||
| Environmental Experiment | 50 / 175 / 21 |
||
| Disinfection Resistance | -20 times( PSU), >100 times (PPSU), >200 times (PEEK) |
||
| Solvent Corrosion Resis | Average (PSU), Good (PPSU), Very Good (PEEK) |
||
| Leakage Rate (he) 1) | < 10-7mbar. L.s-1 |
||
| Orientation | Termination | ||
| Shell Material | Metal |
Insulator | PEEK |
| Shielding Effect | > 80 dB at 1GHz, > 95 dB at 10MHz |
Impact Resistance | 100g 6ms |
| Humidity | Up to 95% at 60 ℃ |
Salt Spray Corrosion Test | > 144h |
| Environmental Experiment | 50 / 175 / 21 |
Disinfection Resistance | -20 times( PSU), >100 times (PPSU), >200 times (PEEK) |
| Solvent Corrosion Resis | Average (PSU), Good (PPSU), Very Good (PEEK) |
Leakage Rate (he) 1) | < 10-7mbar. L.s-1 |
| Mechanical Operation | > 5000 times |
|---|---|
| Mechanical Operation | > 5000 times |
| Anti Vibration Performance | 10-2000Hz.15g |
|---|---|
| Anti Vibration Performance | 10-2000Hz.15g |
| Protection Grade | IP55 |
|---|---|
| Protection Grade | IP55 |
| Temp Range | – 20 ° C, + 100 ° C(00 to 1b), – 20 ° C, + 80 ° C(2b to 5b) |
||
|---|---|---|---|
| Env Experiment | 20 / 80 / 21 |
||
| Temp Range | – 20 ° C, + 100 ° C(00 to 1b), – 20 ° C, + 80 ° C(2b to 5b) |
Env Experiment | 20 / 80 / 21 |
| Temperature Range Plastic | -55°C ~ +150°C (PSU), -55°C ~ +180°C (PPSU), -55°C ~ +250°C (PEEK) |
|---|---|
| Temperature Range Plastic | -55°C ~ +150°C (PSU), -55°C ~ +180°C (PPSU), -55°C ~ +250°C (PEEK) |
| Temperature Range Meta | -55°C ~ +250°C |
|---|---|
| Temperature Range Meta | -55°C ~ +250°C |
| Gender | Female |
|---|---|
| Orientation | |
| Termination | |
| Shell Material | Metal |
| Insulator | PEEK |
| Mechanical Operation | > 5000 times |
| Shielding Effect | > 80 dB at 1GHz, > 95 dB at 10MHz |
| Anti Vibration Performance | 10-2000Hz.15g |
| Impact Resistance | 100g 6ms |
| Humidity | Up to 95% at 60 ℃ |
| Salt Spray Corrosion Test | > 144h |
| Protection Grade | IP55 |
| Environmental Experiment | 50 / 175 / 21 |
| Disinfection Resistance | -20 times( PSU), >100 times (PPSU), >200 times (PEEK) |
| Solvent Corrosion Resis | Average (PSU), Good (PPSU), Very Good (PEEK) |
| Temp Range | – 20 ° C, + 100 ° C(00 to 1b), – 20 ° C, + 80 ° C(2b to 5b) |
| Leakage Rate (he) 1) | < 10-7mbar. L.s-1 |
| Temperature Range Plastic | -55°C ~ +150°C (PSU), -55°C ~ +180°C (PPSU), -55°C ~ +250°C (PEEK) |
| Env Experiment | 20 / 80 / 21 |
| Temperature Range Meta | -55°C ~ +250°C |
A global leader in designing and manufacturing connectors, cables, and custom electronic components for a wide range of industries.
Contact us for for free quotation!