M Series Connectors
Are lightweight triplestart ratchet coupling type connectors designed for avionics, aerospace, Harsh Environment Connectors, security, motorsport and heavy duty applications.
M23 Male to Female straight overmolded cable for robust, reliable connections. Features a durable, waterproof overmolded design ideal for industrial environments. Ensures secure signal transmission in automation, machinery, and sensor applications.
M23 series with IP67 rating provides 6, 7, 8, 9, 12, 16, 17, 19 contacts. Different pin matches specific applications.
We have M5/M8/M9/M12/M16/7/8/M23 connector for M connector cables. There are panel mount connector, assembly connector, molding cable connector. According to materials, we have plastic type and metal type.
Yes, single-ended and double-ended all are available.
Yes, Shielded and non-shielded version are available.
0.5m or 1m, other cable length you need is also supported.
Yes, Customized cable length, with PUR, PVC, LSZH, EtherNet, profinet, and different color.
Customer
I need M12 3Pin A coded, male to male double-ended, shielded PUR green, 1m molded cable.
Renhotec Pro
Sure. We're confirming your requirement and sending you the best quotation.
| Connection Type | Double Ended Cable |
||
|---|---|---|---|
| Orientation | |||
| Termination | |||
| Cable Material | PUR, PVC |
||
| Shell Material | Metal |
||
| Pin Contact | CuZn |
||
| Socket Contact | CuSn |
||
| Connection Type | Double Ended Cable |
Orientation | |
| Termination | Cable Material | PUR, PVC |
|
| Shell Material | Metal |
Pin Contact | CuZn |
| Socket Contact | CuSn |
| Gender | Male to Female |
|---|---|
| Gender | Male to Female |
| Contact Finish | Au |
|---|---|
| Contact Finish | Au |
| Rated Voltage | 150V for 12/16/17/19/26 Pin, 250V for 6/7/9 Pin |
||
|---|---|---|---|
| Rated Current | 20A for 6/7 Pin, 8A for 9/12/16/17/19/26 Pin |
||
| Insulation Resistance | ≥1000 MΩ |
||
| Contact Resistance | <3 MΩ |
||
| Rated Voltage | 150V for 12/16/17/19/26 Pin, 250V for 6/7/9 Pin |
Rated Current | 20A for 6/7 Pin, 8A for 9/12/16/17/19/26 Pin |
| Insulation Resistance | ≥1000 MΩ |
Contact Resistance | <3 MΩ |
| Coupling | Threaded Coupling |
|---|---|
| Coupling | Threaded Coupling |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
|---|---|
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Connection Type | Double Ended Cable |
|---|---|
| Gender | Male to Female |
| Orientation | |
| Termination | |
| Cable Material | PUR, PVC |
| Shell Material | Metal |
| Pin Contact | CuZn |
| Socket Contact | CuSn |
| Contact Finish | Au |
| Rated Voltage | 150V for 12/16/17/19/26 Pin, 250V for 6/7/9 Pin |
| Rated Current | 20A for 6/7 Pin, 8A for 9/12/16/17/19/26 Pin |
| Insulation Resistance | ≥1000 MΩ |
| Contact Resistance | <3 MΩ |
| Coupling | Threaded Coupling |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Operating Temperature | -25°C ~ + 85°C |
| Ingress Protection |
| M623 | M | 4 | A | E |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
A global leader in designing and manufacturing connectors, cables, and custom electronic components for a wide range of industries.
Contact us for for free quotation!