M Series Connectors
Are lightweight triplestart ratchet coupling type connectors designed for avionics, aerospace, Harsh Environment Connectors, security, motorsport and heavy duty applications.
The GX48 3 Hole Flange Reverse Plug Connector ensures a secure and reliable electrical connection. This durable component is designed for easy installation in panel or chassis mounting applications, providing excellent performance and long-term stability for your industrial or electronic systems.
Aviation plug and socket connector, as the name implies, refers to the connector components used in the aviation field. It is a general-purpose connector in the industry say. There are countless connectors for power transmission and signal transmission in the aviation field, and the product series is also extremely wide. Therefore, an aviation plug head socket does not refer to a plug socket of a model.
| Contacts | 2 Pin, 3 Pin, 4 Pin, 5 Pin, 6 Pin, 7 Pin, 8 Pin, 9 Pin, 10 Pin |
||
|---|---|---|---|
| Connection Type | Cable Plug |
||
| Orientation | |||
| Termination | |||
| Color | Black, Blue, Gold, OEM, Silver, White |
||
| Shell Material | Brass Nut, High Grade Copper Zinc Alloy |
||
| Insert Material | Bakelite |
||
| Vibration Frequency | 10~100Hz |
||
| Acceleration | 100m/s Square |
||
| Wire Gauge | 16-24 AWG |
||
| Mounting Feature | 3 Hole Flange |
||
| Contacts | 2 Pin, 3 Pin, 4 Pin, 5 Pin, 6 Pin, 7 Pin, 8 Pin, 9 Pin, 10 Pin |
Connection Type | Cable Plug |
| Orientation | Termination | ||
| Color | Black, Blue, Gold, OEM, Silver, White |
Shell Material | Brass Nut, High Grade Copper Zinc Alloy |
| Insert Material | Bakelite |
Vibration Frequency | 10~100Hz |
| Acceleration | 100m/s Square |
Wire Gauge | 16-24 AWG |
| Mounting Feature | 3 Hole Flange |
| Gender | Female |
|---|---|
| Gender | Female |
| Contact Material | High Grade Copper(Silverplated/Gold) |
|---|---|
| Contact Material | High Grade Copper(Silverplated/Gold) |
| Coupling | Threaded Coupling |
|---|---|
| Coupling | Threaded Coupling |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
|---|---|
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Contacts | 2 Pin, 3 Pin, 4 Pin, 5 Pin, 6 Pin, 7 Pin, 8 Pin, 9 Pin, 10 Pin |
|---|---|
| Connection Type | Cable Plug |
| Orientation | |
| Gender | Female |
| Termination | |
| Color | Black, Blue, Gold, OEM, Silver, White |
| Shell Material | Brass Nut, High Grade Copper Zinc Alloy |
| Insert Material | Bakelite |
| Contact Material | High Grade Copper(Silverplated/Gold) |
| Vibration Frequency | 10~100Hz |
| Acceleration | 100m/s Square |
| Coupling | Threaded Coupling |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Wire Gauge | 16-24 AWG |
| Operating Temperature | -20°C ~ + 85°C |
| Ingress Protection | |
| Mounting Feature | 3 Hole Flange |
A global leader in designing and manufacturing connectors, cables, and custom electronic components for a wide range of industries.
Contact us for for free quotation!