M Series Connectors
Are lightweight triplestart ratchet coupling type connectors designed for avionics, aerospace, Harsh Environment Connectors, security, motorsport and heavy duty applications.
Originally known as MIL-C-38999, MIL-DTL-38999 Connectors are environmentally resistant circular connectors with removable crimp contacts and an operating temperature range of -65°C to +200°C. The standard includes four series: Series I, II, III, and IV.
| Compatible Brands | Equivalent Part Numbers | Mating Connectors |
|---|---|---|
| MIL-DTL-38999 Series III | D38999/20 | D38999/26 |
| Aero/Conesys | AE320 | AE326 |
| Amphenol | TV00, TVPS00 | TV06, TVS06, CTV06, CTVS06 |
| TE Connectivity DEUTSCH | DTS20 | DTS26 |
| ITT Cannon | KJA0 | KJA6 |
| Souriau | 8D0 | 8D5, 8DS06G |
| Glenair | 233-105-00 | 233-105-07 |
| Matrix | MT9340 | MT9346 |
| Pyle | T3x-17 | T3x-12 |
| Shell | A (max) | B (max) | C (max) | D Thread | E | F | G | H | J | d1 (min) | d2 (min) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9 | 20.90 | 10.60 | 2.50 | M12*1-6g | 23.80 | 18.26 | 15.09 | 3.25 | 5.49 | 16.66 | 13.11 |
| 11 | 20.90 | 10.60 | 2.50 | M15*1-6g | 26.20 | 20.62 | 18.26 | 3.25 | 4.93 | 20.22 | 15.88 |
| 13 | 20.90 | 10.60 | 2.50 | M18*1-6g | 28.60 | 23.01 | 20.62 | 3.25 | 4.93 | 23.42 | 19.05 |
| 15 | 20.90 | 10.60 | 2.50 | M22*1-6g | 31.00 | 24.61 | 23.01 | 3.25 | 4.39 | 26.59 | 23.01 |
| 17 | 20.90 | 10.60 | 2.50 | M25*1-6g | 33.30 | 26.97 | 24.61 | 3.25 | 4.93 | 30.96 | 25.81 |
| 19 | 20.90 | 10.60 | 2.50 | M28*1-6g | 36.50 | 29.36 | 26.97 | 3.25 | 4.93 | 32.94 | 28.98 |
| 21 | 20.10 | 11.40 | 3.20 | M31*1-6g | 39.70 | 31.75 | 29.36 | 3.25 | 4.93 | 36.12 | 32.16 |
| 23 | 20.10 | 11.40 | 3.20 | M34*1-6g | 42.90 | 34.93 | 31.75 | 3.91 | 6.15 | 39.29 | 34.93 |
| 25 | 20.10 | 11.40 | 3.20 | M37*1-6g | 46.00 | 38.10 | 34.93 | 3.91 | 6.15 | 42.47 | 37.69 |
The 38999 specification defines families of shells that intermate to protect from vibration, shock, and moisture. MIL-DTL-38999 connectors attach cables to electronics boxes in various applications, including vehicles, ships, planes, and handheld equipment. They are also available for many non-Harsh Environment Connectors robust applications, such as the transportation and robust equipment markets.
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅲ |
||
|---|---|---|---|
| Connector Type | |||
| Number of Positions | 4 Pin |
||
| Shell Size | |||
| Contact Arrangements | 13-4 |
||
| Fastening Type | |||
| Mounting Type | |||
| Mounting Feature | 4 Hole Flange |
||
| Shell Material | Aluminum Alloy |
||
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
||
| Insulation Material | Thermoplastics |
||
| Color | Olive Green |
||
| Shielding | Shield |
||
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅲ |
Connector Type | |
| Number of Positions | 4 Pin |
Shell Size | |
| Contact Arrangements | 13-4 |
Fastening Type | |
| Mounting Type | Mounting Feature | 4 Hole Flange |
|
| Shell Material | Aluminum Alloy |
Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Insulation Material | Thermoplastics |
Color | Olive Green |
| Shielding | Shield |
| Contact Type | |||
|---|---|---|---|
| Contact Termination | Crimp |
||
| Contact Material | Copper Alloy |
||
| Contact Finish | Gold Plating |
||
| Contact Type | Contact Termination | Crimp |
|
| Contact Material | Copper Alloy |
Contact Finish | Gold Plating |
| Key | N |
|---|---|
| Key | N |
| Ingress Protection | |||
|---|---|---|---|
| Operating Temperature | -65°C ~ + 175°C |
||
| Ingress Protection | Operating Temperature | -65°C ~ + 175°C |
| Rated Current | 13A |
|---|---|
| Rated Current | 13A |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅲ |
|---|---|
| Connector Type | |
| Contact Type | |
| Number of Positions | 4 Pin |
| Shell Size | |
| Contact Arrangements | 13-4 |
| Fastening Type | |
| Mounting Type | |
| Mounting Feature | 4 Hole Flange |
| Contact Termination | Crimp |
| Key | N |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Insulation Material | Thermoplastics |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold Plating |
| Color | Olive Green |
| Ingress Protection | |
| Shielding | Shield |
| Rated Current | 13A |
| Operating Temperature | -65°C ~ + 175°C |
A global leader in designing and manufacturing connectors, cables, and custom electronic components for a wide range of industries.
Contact us for for free quotation!