M Series Connectors
Are lightweight triplestart ratchet coupling type connectors designed for avionics, aerospace, Harsh Environment Connectors, security, motorsport and heavy duty applications.
Originally known as MIL-C-38999, MIL-DTL-38999 Connectors are environmentally resistant circular connectors with removable crimp contacts and an operating temperature range of -65°C to +200°C. The standard includes four series: Series I, II, III, and IV.
| Compatible Brand | Equivalent Series | Mating Series |
|---|---|---|
| MIL-DTL-38999 Series III | D38999/26 | D38999/20, D38999/24 |
| Aero/Conesys | AE326 | AE320, AE324 |
| Amphenol | TV06, TVS06, CTV06, CTVS06 | TV00, TVP00, TV07, TVP07, TVPS00, TVPS07 |
| TE Connectivity DEUTSCH | DTS26 | DTS20, DTS24 |
| ITT Cannon | KJA6 | KJA0, KJA4 |
| Souriau | 8D5, 8DS06G | 8D0, 8D4, 8D7, 8DS00, 8DS07 |
| Glenair | 233-105-06 | 233-105-00, 233-105-04 |
| Matrix | MT9346 | MT9340, MT9344 |
| Shell | A(max) | B Thread | C(max) |
|---|---|---|---|
| 9 | 31.00 | M12*1-6g | 21.80 |
| 11 | 31.00 | M15*1-6g | 25.00 |
| 13 | 31.00 | M18*1-6g | 29.40 |
| 15 | 31.00 | M22*1-6g | 32.40 |
| 17 | 31.00 | M25*1-6g | 35.60 |
| 19 | 31.00 | M28*1-6g | 38.50 |
| 21 | 31.00 | M31*1-6g | 41.70 |
| 23 | 31.00 | M34*1-6g | 44.90 |
| 25 | 31.00 | M37*1-6g | 48.00 |
| MPN | d38999/26fb35sn |
||
|---|---|---|---|
| Key | N |
||
| MPN | d38999/26fb35sn |
Key | N |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅲ |
||
|---|---|---|---|
| Connector Type | |||
| Orientation | |||
| Number of Positions | 6 |
||
| Shell Size | |||
| Fastening Type | |||
| Shell Material | Aluminum Alloy |
||
| Shell Finish | Cadmium olive drab |
||
| Insulation Material | PPS |
||
| Shielding | Shield |
||
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅲ |
Connector Type | |
| Orientation | Number of Positions | 6 |
|
| Shell Size | Fastening Type | ||
| Shell Material | Aluminum Alloy |
Shell Finish | Cadmium olive drab |
| Insulation Material | PPS |
Shielding | Shield |
| Contact Type | |||
|---|---|---|---|
| Contact Termination | Crimp |
||
| Contact Material | Copper Alloy |
||
| Contact Finish | Gold |
||
| Contact Type | Contact Termination | Crimp |
|
| Contact Material | Copper Alloy |
Contact Finish | Gold |
| Contact Layout | 11-98 |
||
|---|---|---|---|
| Mount Type | Cable |
||
| Shell Color | Olive Drab |
||
| Protection Rating | IP67 |
||
| Contact Layout | 11-98 |
Mount Type | Cable |
| Shell Color | Olive Drab |
Protection Rating | IP67 |
| Rated Current | 5A |
|---|---|
| Rated Current | 5A |
| Operating Temperature | -65℃ to +175℃ |
|---|---|
| Operating Temperature | -65℃ to +175℃ |
| MPN | d38999/26fb35sn |
|---|---|
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅲ |
| Connector Type | |
| Orientation | |
| Contact Type | |
| Number of Positions | 6 |
| Shell Size | |
| Contact Layout | 11-98 |
| Fastening Type | |
| Mount Type | Cable |
| Contact Termination | Crimp |
| Key | N |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Shell Finish | Cadmium olive drab |
| Insulation Material | PPS |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Shell Color | Olive Drab |
| Protection Rating | IP67 |
| Shielding | Shield |
| Rated Current | 5A |
| Operating Temperature | -65℃ to +175℃ |
A global leader in designing and manufacturing connectors, cables, and custom electronic components for a wide range of industries.
Contact us for for free quotation!