M Series Connectors
Are lightweight triplestart ratchet coupling type connectors designed for avionics, aerospace, Harsh Environment Connectors, security, motorsport and heavy duty applications.
Originally known as MIL-C-38999, MIL-DTL-38999 Connectors are environmentally resistant circular connectors with removable crimp contacts and an operating temperature range of -65°C to +200°C. The standard includes four series: Series I, II, III, and IV.
| Compatible Brand | Equivalent Series | Mating Series |
|---|---|---|
| MIL-DTL-38999 Series III | D38999/24 | D38999/26 |
| Aero/Conesys | AE324 | AE326 |
| Amphenol | TV07, TVP07, TVPS07 | TV06, TVS06, CTV06, CTVS06 |
| TE Connectivity DEUTSCH | DTS24 | DTS26 |
| ITT Cannon | KJA4 | KJA6 |
| Souriau | 8D4, 8DS04 | 8D5, 8DS06 |

| Shell | A | B (max) | C (max) | D (max) | E (max) | F | G Thread | d | p |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9 | 16.5 | 9.9 | 3.2 | 30.5 | 24 | 27 | M12*1-6g | 17.7 | 16.99 |
| 11 | 19.3 | 9.9 | 3.2 | 35.2 | 27 | 31.8 | M15*1-6g | 20.88 | 19.53 |
| 13 | 24 | 9.9 | 3.2 | 38.4 | 32 | 34.9 | M18*1-6g | 25.58 | 24.26 |
| 15 | 27.2 | 9.9 | 3.2 | 41.6 | 36 | 38.1 | M22*1-6g | 28.8 | 27.53 |
| 17 | 30.4 | 9.9 | 3.2 | 44.8 | 37 | 41.3 | M25*1-6g | 31.98 | 30.68 |
| 19 | 33.4 | 9.9 | 3.2 | 49.3 | 41 | 46 | M28*1-6g | 35.15 | 33.86 |
| 21 | 36.5 | 9.9 | 3.2 | 52.7 | 46 | 49.2 | M31*1-6g | 38.28 | 37.06 |
| 23 | 39.7 | 9.9 | 3.2 | 55.9 | 50 | 52.4 | M34*1-6g | 41.5 | 40.24 |
| 25 | 42.8 | 9.9 | 3.2 | 59 | 51.23 | 55.6 | M37*1-6g | 44.68 | 43.41 |
The 38999 specification defines families of shells that intermate to protect from vibration, shock, and moisture. MIL-DTL-38999 connectors attach cables to electronics boxes in various applications, including vehicles, ships, planes, and handheld equipment. They are also available for many non-Harsh Environment Connectors robust applications, such as the transportation and robust equipment markets.


| MPN | d38999/24wd35sn |
||
|---|---|---|---|
| Key | N |
||
| MPN | d38999/24wd35sn |
Key | N |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅲ |
||
|---|---|---|---|
| Connector Type | |||
| Orientation | |||
| Number of Positions | 37 |
||
| Shell Size | |||
| Fastening Type | |||
| Shell Material | Aluminum Alloy |
||
| Shell Finish | Cadmium olive drab |
||
| Insulation Material | PPS |
||
| Shielding | Shield |
||
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅲ |
Connector Type | |
| Orientation | Number of Positions | 37 |
|
| Shell Size | Fastening Type | ||
| Shell Material | Aluminum Alloy |
Shell Finish | Cadmium olive drab |
| Insulation Material | PPS |
Shielding | Shield |
| Contact Type | |||
|---|---|---|---|
| Contact Termination | Crimp |
||
| Contact Material | Copper Alloy |
||
| Contact Finish | Gold |
||
| Contact Type | Contact Termination | Crimp |
|
| Contact Material | Copper Alloy |
Contact Finish | Gold |
| Contact Layout | 15-35 |
||
|---|---|---|---|
| Mount Type | Cable |
||
| Shell Color | Olive Drab |
||
| Protection Rating | IP67 |
||
| Contact Layout | 15-35 |
Mount Type | Cable |
| Shell Color | Olive Drab |
Protection Rating | IP67 |
| Rated Current | 5A |
|---|---|
| Rated Current | 5A |
| Operating Temperature | -65℃ to +175℃ |
|---|---|
| Operating Temperature | -65℃ to +175℃ |
| MPN | d38999/24wd35sn |
|---|---|
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅲ |
| Connector Type | |
| Orientation | |
| Contact Type | |
| Number of Positions | 37 |
| Shell Size | |
| Contact Layout | 15-35 |
| Fastening Type | |
| Mount Type | Cable |
| Contact Termination | Crimp |
| Key | N |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Shell Finish | Cadmium olive drab |
| Insulation Material | PPS |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Shell Color | Olive Drab |
| Protection Rating | IP67 |
| Shielding | Shield |
| Rated Current | 5A |
| Operating Temperature | -65℃ to +175℃ |
A global leader in designing and manufacturing connectors, cables, and custom electronic components for a wide range of industries.
Contact us for for free quotation!