M Series Connectors
Are lightweight triplestart ratchet coupling type connectors designed for avionics, aerospace, Harsh Environment Connectors, security, motorsport and heavy duty applications.
Common applications for the M8 connector include actuators, PLCs, I/O boxes, sensors, food and beverage processing switches, machine building, rubber and plastics, textile and printing presses, and HVAC system valves.

We have M5/M8/M9/M12/M16/7/8/M23 connector for M connector cables. There are panel mount connector, assembly connector, molding cable connector. According to materials, we have plastic type and metal type.
Yes, single-ended and double-ended all are available.
Yes, Shielded and non-shielded version are available.

0.5m or 1m, other cable length you need is also supported.
Yes, Customized cable length, with PUR, PVC, LSZH, EtherNet, profinet, and different color.
Customer
I need M12 3Pin A coded, male to male double-ended, shielded PUR green, 1m molded cable.
Renhotec Pro
Sure. We're confirming your requirement and sending you the best quotation.
| Connector Type | |||
|---|---|---|---|
| Orientation | |||
| Number of Positions | 3 Pin, 4 Pin, 5 Pin, 6 Pin, 8 Pin |
||
| Mounting Type | |||
| Shielding | Shield |
||
| Shell Size | |||
| Shell Material | Copper Alloy |
||
| Shell Finish | Zinc Plating |
||
| Insulation Material | PA66 |
||
| Fastening Type | |||
| Connector Type | Orientation | ||
| Number of Positions | 3 Pin, 4 Pin, 5 Pin, 6 Pin, 8 Pin |
Mounting Type | |
| Shielding | Shield |
Shell Size | |
| Shell Material | Copper Alloy |
Shell Finish | Zinc Plating |
| Insulation Material | PA66 |
Fastening Type |
| Contact Type | |||
|---|---|---|---|
| Contact Termination | Inner Screw |
||
| Contact Material | Copper Alloy |
||
| Contact Finish | Gold Plating |
||
| Contact Type | Contact Termination | Inner Screw |
|
| Contact Material | Copper Alloy |
Contact Finish | Gold Plating |
| Rated Current | 4A |
||
|---|---|---|---|
| Rated Voltage | 250V |
||
| Rated Current | 4A |
Rated Voltage | 250V |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
|---|---|
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Connector Type | |
|---|---|
| Contact Type | |
| Orientation | |
| Number of Positions | 3 Pin, 4 Pin, 5 Pin, 6 Pin, 8 Pin |
| Contact Termination | Inner Screw |
| Mounting Type | |
| Shielding | Shield |
| Shell Size | |
| Shell Material | Copper Alloy |
| Shell Finish | Zinc Plating |
| Insulation Material | PA66 |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold Plating |
| Fastening Type | |
| Rated Current | 4A |
| Rated Voltage | 250V |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Operating Temperature | -25°C ~ + 85°C |
| Ingress Protection |
A global leader in designing and manufacturing connectors, cables, and custom electronic components for a wide range of industries.
Contact us for for free quotation!