M Series Connectors
Are lightweight triplestart ratchet coupling type connectors designed for avionics, aerospace, Harsh Environment Connectors, security, motorsport and heavy duty applications.
The GX25 RP reverse plug connector is a specialized electrical component designed for secure and reliable connections in lighting fixtures. Its unique reverse polarity design ensures proper installation and safety, making it ideal for various commercial and residential lighting applications.
Aviation plug and socket connector, as the name implies, refers to the connector components used in the aviation field. It is a general-purpose connector in the industry say. There are countless connectors for power transmission and signal transmission in the aviation field, and the product series is also extremely wide. Therefore, an aviation plug head socket does not refer to a plug socket of a model. GX25 aviation connector is one of them.
The GX25 aviation plug connector in Reverse Polarity type is available from 2 Pins to 12 Pins.
| Contacts | 2 Pin, 3 Pin, 4 Pin, 5 Pin, 6 Pin, 7 Pin, 8 Pin, 9 Pin, 10 Pin, 12 Pin |
||
|---|---|---|---|
| Connection Type | Cable Plug |
||
| Orientation | |||
| Termination | |||
| Color | Black, Blue, Gold, OEM, Silver, White |
||
| Shell Material | Zinc Alloy with Nikeplate |
||
| Insert Material | Bakelite |
||
| Vibration Frequency | 10~100Hz |
||
| Acceleration | 100m/s Square |
||
| Wire Gauge | 16-24 AWG |
||
| Contacts | 2 Pin, 3 Pin, 4 Pin, 5 Pin, 6 Pin, 7 Pin, 8 Pin, 9 Pin, 10 Pin, 12 Pin |
Connection Type | Cable Plug |
| Orientation | Termination | ||
| Color | Black, Blue, Gold, OEM, Silver, White |
Shell Material | Zinc Alloy with Nikeplate |
| Insert Material | Bakelite |
Vibration Frequency | 10~100Hz |
| Acceleration | 100m/s Square |
Wire Gauge | 16-24 AWG |
| Gender | Male |
|---|---|
| Gender | Male |
| Contact Material | High Grade Copper(Silverplated/Gold) |
|---|---|
| Contact Material | High Grade Copper(Silverplated/Gold) |
| Coupling | Threaded Coupling |
|---|---|
| Coupling | Threaded Coupling |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
|---|---|
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Contacts | 2 Pin, 3 Pin, 4 Pin, 5 Pin, 6 Pin, 7 Pin, 8 Pin, 9 Pin, 10 Pin, 12 Pin |
|---|---|
| Connection Type | Cable Plug |
| Orientation | |
| Gender | Male |
| Termination | |
| Color | Black, Blue, Gold, OEM, Silver, White |
| Shell Material | Zinc Alloy with Nikeplate |
| Insert Material | Bakelite |
| Contact Material | High Grade Copper(Silverplated/Gold) |
| Vibration Frequency | 10~100Hz |
| Acceleration | 100m/s Square |
| Coupling | Threaded Coupling |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Wire Gauge | 16-24 AWG |
| Operating Temperature | -20°C ~ + 85°C |
| Ingress Protection |
A global leader in designing and manufacturing connectors, cables, and custom electronic components for a wide range of industries.
Contact us for for free quotation!