M Series Connectors
Are lightweight triplestart ratchet coupling type connectors designed for avionics, aerospace, Harsh Environment Connectors, security, motorsport and heavy duty applications.
| Compatible Brand | Equivalent Series | Mating Series |
|---|---|---|
| MIL-DTL-38999 Series II | MS27484 | MS27473, MS27472, MS27474 |
| Aero/Conesys | AE284 | AE273, AE272, AE274 |
| Amphenol | JT06 | JT00, JT01, JT02, JT07 |
| ITT Cannon | KJ6 | KJ0, KJ2, KJ3, KJ7 |
| Souriau | 8T6 | 8T0, 8T2, 8T7 |


| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
||
|---|---|---|---|
| Connector Type | |||
| Number of Positions | 13 Pin |
||
| Contact Arrangements | 10-35 |
||
| Fastening Type | |||
| Mounting Type | |||
| Shell Material | Aluminum Alloy |
||
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
||
| Insulation Material | Thermoplastics |
||
| Color | Olive Green |
||
| Shielding | Shield |
||
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
Connector Type | |
| Number of Positions | 13 Pin |
Contact Arrangements | 10-35 |
| Fastening Type | Mounting Type | ||
| Shell Material | Aluminum Alloy |
Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Insulation Material | Thermoplastics |
Color | Olive Green |
| Shielding | Shield |
| Contact Type | |||
|---|---|---|---|
| Contact Termination | Crimp |
||
| Contact Material | Copper Alloy |
||
| Contact Finish | Gold Plating |
||
| Contact Type | Contact Termination | Crimp |
|
| Contact Material | Copper Alloy |
Contact Finish | Gold Plating |
| Key | N |
|---|---|
| Key | N |
| Ingress Protection | |||
|---|---|---|---|
| Operating Temperature | -65°C ~ + 175°C |
||
| Ingress Protection | Operating Temperature | -65°C ~ + 175°C |
| Rated Current | 5A |
|---|---|
| Rated Current | 5A |
| Series | MIL-DTL-38999 Series Ⅱ |
|---|---|
| Connector Type | |
| Contact Type | |
| Number of Positions | 13 Pin |
| Contact Arrangements | 10-35 |
| Fastening Type | |
| Mounting Type | |
| Contact Termination | Crimp |
| Key | N |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Insulation Material | Thermoplastics |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold Plating |
| Color | Olive Green |
| Ingress Protection | |
| Shielding | Shield |
| Rated Current | 5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ + 175°C |
A global leader in designing and manufacturing connectors, cables, and custom electronic components for a wide range of industries.
Contact us for for free quotation!