M Series Connectors
Are lightweight triplestart ratchet coupling type connectors designed for avionics, aerospace, Harsh Environment Connectors, security, motorsport and heavy duty applications.
Upgrade your vehicle’s safety with this Auto Rear View Camera Aviation Cable. Featuring a durable GX12 connector, it ensures reliable, high-quality signal transmission for a clear and stable video feed from your backup camera to the display monitor.
Aviation plug and socket connector, as the name implies, refers to the connector components used in the aviation field. It is a general-purpose connector in the industry say. There are countless connectors for power transmission and signal transmission in the aviation field, and the product series is also extremely wide. Therefore, an aviation plug head socket does not refer to a plug socket of a model.
GX12 Signal Transmission cables are widely used on auto rear-view cameras. Renhotec Group offers GX12 to DIN extension cables in 5 general styles which include GX12 Male 4Pin to 2 RCA Male + DC Male, GX12 Male 4Pin to 2 RCA Female + DC Female, GX12 Male 2pin to DC Male, GX12 Female 4Pin to 2 RCA Male + DC Male, GX12 Male 4Pin to SMA Right Angled.
| Orientation | |||
|---|---|---|---|
| Termination | |||
| Color | Black, Blue, Gold, OEM, Silver, White |
||
| Shell Material | Zinc Alloy with Nikeplate |
||
| Insert Material | Bakelite |
||
| Vibration Frequency | 10~100Hz |
||
| Acceleration | 100m/s Square |
||
| Wire Gauge | 16-24 AWG |
||
| Orientation | Termination | ||
| Color | Black, Blue, Gold, OEM, Silver, White |
Shell Material | Zinc Alloy with Nikeplate |
| Insert Material | Bakelite |
Vibration Frequency | 10~100Hz |
| Acceleration | 100m/s Square |
Wire Gauge | 16-24 AWG |
| Contact Material | High Grade Copper(Silverplated/Gold) |
|---|---|
| Contact Material | High Grade Copper(Silverplated/Gold) |
| Coupling | Threaded Coupling |
|---|---|
| Coupling | Threaded Coupling |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
|---|---|
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Orientation | |
|---|---|
| Termination | |
| Color | Black, Blue, Gold, OEM, Silver, White |
| Shell Material | Zinc Alloy with Nikeplate |
| Insert Material | Bakelite |
| Contact Material | High Grade Copper(Silverplated/Gold) |
| Vibration Frequency | 10~100Hz |
| Acceleration | 100m/s Square |
| Coupling | Threaded Coupling |
| Mechanical Operation | >500 Mating Cycles |
| Wire Gauge | 16-24 AWG |
| Operating Temperature | -20°C ~ + 85°C |
| Ingress Protection |
A global leader in designing and manufacturing connectors, cables, and custom electronic components for a wide range of industries.
Contact us for for free quotation!